Понеділок, 13.7.2020
Вітаю Вас Гість • Реєстрація • Вхід
Метали та сплави

 

У промисловості метали застосовуються в основному у вигляді сплавів: чорних (чавун, сталь) і кольорових (бронза, латунь, дюралюміній і ін)


Сталь і чавун - це сплави заліза з вуглецем. Але в сталі зміст вуглецю трохи менше, ніж у чавуні.

У чавуні міститься від 2 до 4% вуглецю. До складу чавуну входять також кремній, марганець, фосфор і сірка. Чавун - тендітний твердий сплав. Тому його використовують у тих виробах, які не будуть піддаватися ударам. Наприклад, з чавуну відливають радіатори опалення, станини верстатів і інші вироби.


  • Сталь, як і чавун, має домішки кремнію, фосфору, сірки та інших елементів, але в меншій кількості.
  • Сталь не тільки міцний, але і пластичний метал. Завдяки цьому вона добре піддається механічній обробці. Сталь буває м'якої і твердої.

          

  • Більш тверда сталь використовується для виготовлення дроту, цвяхів, шурупів, заклепок і інших виробів.
  • З дуже твердої сталі роблять металеві конструкції (конструкційна сталь) і ріжучі інструменти (інструментальна сталь). Інструментальна сталь має більшу, ніж конструкційна, твердість і міцність.

  • Додавання в сталь таких елементів, як хром, нікель, вольфрам, ванадій, дозволяє отримати сплави з особливими фізичними властивостями - кислотостійкі, нержавіючі, жароміцні і т. д.Чавун виплавляють із залізної руди в доменних печах. Руду разом з коксом (спеціально обробленим вугіллям, що дає при горінні високу температуру) завантажують у доменну піч зверху. Знизу в домну весь час вдувають чисте гаряче повітря, щоб кокс краще горів. Усередині печі утворюється висока температура, руда плавиться, і отриманий чавун стікає на дно печі. Розплавлений метал випливає з отвору домни в ковші. З суміші чавуну зі сталевим ломом в мартенівських печах, конверторах і електропечах отримують сталь.


З кольорових сплавів найбільш широко застосовуються бронза, латунь і дюралюміній.Бронза - жовто-червоний сплав на основі міді з додаванням олова, алюмінію та інших елементів. Відрізняється високою міцністю, стійкістю проти корозії. З бронзи відливають художні вироби, роблять сантехнічну арматуру, трубопроводи, деталі, що працюють в умовах тертя і підвищеної вологості.


Латунь - сплав міді з цинком, жовтого кольору. Має високу твердість, пластичність, корозійну стійкість. Випускається у вигляді листів, дроту, шестигранного прокату і застосовується найчастіше для виготовлення деталей, що працюють в умовах підвищеної вологості.


Дюралюміній - сплав алюмінію з міддю, цинком, магнієм і іншими металами, сріблястого кольору. Володіє високими антикорозійними властивостями, добре обробляється. Дюралюміній широко застосовують в авіабудуванні, машинобудуванні та будівництві, де потрібні легкі і міцні конструкції.Основні властивості металів


Ви знаєте, що метали мають різні властивості. Одні з них м'які, в'язкі, інші тверді, пружні або крихкі. Знати властивості металів необхідно для того, щоб правильно визначити найбільш відповідний для того або іншого виробу матеріал.Фізичні властивості.


До цих властивостей відносяться: колір, питома вага, теплопровідність, електропровідність, температура плавлення.


Колір металу або сплаву є однією з ознак, що дозволяють судити про його властивості.


  • Метали розрізняються за кольором. Наприклад, сталь - сіруватого кольору, цинк - синювато-білого, мідь - рожево-червоного.
  • При нагріванні за кольором поверхні металу можна приблизно визначити, до якої температури він нагрітий, що особливо важливо для зварювальників. Однак деякі метали (алюміній) при нагріві не міняють кольору.
  • Поверхня окисленого металу має інший колір, чому не окисленого.


Питома вага - вага одного кубічного сантиметра речовини, виражений в грамах. Наприклад, вуглецева сталь має питому вагу, рівний 7,8 г/см3. В авто-і авіабудуванні вага деталей є однією з найважливіших характеристик, оскільки конструкції повинні бути не тільки міцними, а й легкими. Чим більше питома вага металу, тим важчим (при рівному обсязі) виходить виріб.


Теплопровідність - здатність металу проводити тепло - вимірюється кількістю тепла, яке проходить по металевому стрижню перетином у 1 см2 за 1 хв. Чим більше теплопровідність, тим важче нагріти кромки зварюваної деталі до потрібної температури.


Температура плавлення - температура, при якій метал переходить з твердого стану в рідкий. У сталі, наприклад, температура плавлення набагато більш висока, ніж у олова.


Чисті метали плавляться при одній постійній температурі, а сплави - в інтервалі температур.


Механічні властивості.


До механічних властивостей металів і сплавів відносяться міцність, твердість, пружність, пластичність, в'язкість.

Ці властивості зазвичай є вирішальними показниками, за якими судять про придатність металу до різних умов роботи.Міцність - здатність металу чинити опір руйнуванню при дії на нього навантаження.


Твердість - здатність металу чинити опір впровадженню в його поверхню іншого більш твердого тіла. Якщо вдарити молотком по Кернеру, поставленому на сталеву пластинку, утворюється невелика лунка. Якщо те ж саме зробити з платівкою з міді, лунка буде більше. Це свідчить про те, що сталь твердіше міді.


Пружність - властивість металу відновлювати свою форму і розміри після припинення дії навантаження. Високою пружністю повинна володіти, наприклад, ресори і пружини, тому вони виготовляються зі спеціальних сплавів. Спробуйте одночасно розтягнути і відпустити пружини зі сталевої і мідного дроту. Ви побачите, що перша знову стиснеться, а друга залишиться в тому ж положенні. Значить, сталь більш пружний матеріал, ніж мідь.


Пластичність - здатність металу змінювати форму і розміри під дією зовнішнього навантаження і зберігати нову форму і розміри після припинення дії сил. Пластичність - властивість, протилежне пружності. Чим більше пластичність, тим легше метал кується, штампується, прокочується.


В'язкість - здатність металу чинити опір швидко зростаючим (ударним) навантаженням. Наприклад, якщо наносити удари по чавунній плиті, вона зруйнується. Чавун - крихкий метал. В'язкість - властивість, протилежне крихкості. В'язкі метали застосовуються в тих випадках, коли деталі при роботі піддаються ударному навантаженню (деталі вагонів, автомобілів і т. п.).