Вівторок, 4.8.2020
Вітаю Вас Гість • Реєстрація • Вхід
Обладнання робочого місця

Для того щоб побудувати модель літака, автомобіля,, корабля або зробити корисне в побуті виріб, ви повинні навчитися ручній обробці металів. Така обробка називається слюсарна.


Більше чотирьохсот років тому основною продукцією металообробних майстерень були замки (по-німецьки «Шлосс») для дверей, воріт, кришок скринь і т. д. Працівник такій майстерні називався «Шлоссер»; від цього слова і сталося російське слово «слюсар» - фахівець по ручній обробці металу.

Ручну обробку металів у навчальних майстернях виконують на слюсарних верстатах. Вони можуть бути різної конструкції. У кожному з них легко виділити наступні основні частини:


 • металевий (або дерев'яний) каркас,
 • кришку, на якій закріплені слюсарні лещата,
 • захисний екран.

       

           
Слюсарні лещата (див. рис.) Призначені для закріплення оброблюваних заготовок.


При обертанні рукоятки лещат ходовий гвинт угвинчується в гайку чи вигвинчується з неї і відповідно переміщує рухому губку. Рухлива губка, наближаючись до нерухомої, затискає заготовку, а, віддаляючись від неї, звільняє.
Для більш надійного закріплення заготовки на поверхні губок нанесена хрестоподібна насічка.


При роботі на лещатах потрібно дотримуватися таких правил:


 1. Перед початком роботи оглядати лещата, звертаючи особливу увагу на міцність їх кріплення до верстата.
 2. Заготовки слід закріплювати міцно, але плавним обертанням рукоятки гвинта.
 3. Не можна вдаряти по рукоятці лещат молотком і нарощувати її довжину за допомогою труби.
 4. Не виконувати на лещатах грубих робіт (рубки, редагування або гнуття) важкими молотками, так як це призводить до швидкого руйнування лещат.
 5. При звільненні заготовки з лещат слід притримувати її, щоб вона не впала.
 6. Після закінчення робіт очищати тески волосяний щіткою від стружки, бруду і пилу, а направляючі і різьбові з'єднання змащувати маслом; розводити губки лещат, так як в стислому стані виникають зайві напруги в з'єднанні гвинта і гайки.

 
 Висота верстака повинна відповідати зросту учня. 

 Підбирається вона так: встаньте біля верстата і зігніть праву руку під кутом 90 °. Якщо при цьому лікоть стосується верхньої частини лещат, то висота верстака підібрана правильно. Неправильний вибір висоти верстака призводить до швидкої стомлюваності працюючого і зниження якості робіт.


 Найбільш зручна, оптимальна зона визначається напівдугою радіусом приблизно 300 мм для кожної руки. Максимальна зона досяжності - 430 мм без нахилу корпусу та 650 мм - з нахилом корпусу не більше ніж на 30 градусів для учня середнього зросту.


Під час роботи інструменти і заготовки треба розміщувати на верстаті так, щоб ними було зручно користуватися.

 • Інструменти, які беруть правою рукою, кладуть справа, а лівою - зліва.
 • На верстак кладуть тільки ті інструменти, які потрібні на даному уроці.
 • Не можна класти один предмет на інший або на оброблену поверхню деталі.
 • Документацію (креслення, технологічні або інструкційні карти, тощо) тримають в зручному для користування і гарантованому від забруднення місці.


Якщо робоче місце організовано правильно, то це економить час, підвищує якість і продуктивність праці.
Після закінчення роботи всі інструменти, заготовки, креслення, готові вироби прибирають, а тирса акуратно змітають щіткою.