Понеділок, 3.8.2020
Вітаю Вас Гість • Реєстрація • Вхід
Пиляння столярною ножівкою

     
Для ручного пиляння використовують столярну ножівку - пилку з зубами-різцями трикутної форми.

У напрямку розрізання волокон розрізняють поперечний, поздовжній і змішане пиляння.
При поперечному пилянні напрям різу (пропилу) перпендикулярно волокнам.
При поздовжньому пилянні - паралельно волокнам.
При змішаному пилянні - направлено під кутом до них.

 

Для поперечного пиляння заготовок застосовують пилки, у яких зуби мають прямий трикутний профіль, а для поздовжнього пиляння - пили з похилим профілем зубів.


Ручні пилки випускають з дрібними і великими зубами.


У пилок для поперечного пиляння гострі ріжучі кромки вершин зубів по черзі надрізають волокна деревини і виносять відколоті  частинки деревини у вигляді тирси.
У пилок для поздовжнього пиляння виступаючі вперед ріжучі кромки похилих зубів зрізають волокна деревини і відрізані частинки сколюються вздовж волокон, утворюючи тирсу. Нижче на малюнках показано форми зубів та схеми перерізання волокон поздовжніми і поперечними пилками.

                                

                                 

        
 
 

При пилянні полотно пилки треться об стінки відокремлюваних частин деревини. І щоб його не затискало у стовбурі, зуби пилки повинні бути розведені . по черзі відігнуті в різні сторони. Завдяки цьому пропил стає трохи ширше і пиляння полегшується. Нижче показано вигляд розводки для розведення зубів.

При розпилюванні заготовок відступають від лінії розмітки на 2-3 мм.
Полотно ножівки має переміщатися під прямим кутом до заготівлі.
Контроль за пилянням проводиться по лінії розмітки. Вона повинна залишатися ліворуч від місця пиляння на заготівлі.Для більш точного пиляння заготовок з деревини або фанери використовують пили з дрібними зубами. Нахил пилки зображений на малюнку.
Працюють  ножівкою так. Розмічену заготовку кладут на дошку (1) на столярному верстаку, имеющую упор (2). Левой рукой прижимают заготовку к упору, а правой делают запил. При этом ножовку прижимают к упору и делают несколько коротких плавных движений к себе. После запиливания ножовку двигают на всю ее длину, совмещая с разметочной чертой пропила.

 

Рухами пили вздовж по рисі роблять надріз, потім брусок прибирають і деталь відпилюють. Наприкінці пиляння натиск на пилку послаблюють, щоб не сколювати волокна деревини на виході пилки. Положення рук при пилянні зображено на малюнку.


Для точного розпилювання брусків і дощок під кутами 90 °, 45 °, 60 ° і іншими застосовують стусла. Стислі має жолобчасту форму. Воно складається з дна 1, 2 двох боковин, між якими затискається розпилюють заготівку 3. На боковинах виконані пропили під потрібним кутом. У ці пропили вставляють полотно пилки 4 і виробляють розпилювання під потрібним кутом.

 
Застосування стусла виключає розмітку деталі, підвищує точність розпилювання, зменшує витрати часу на розмітку деталі, підвищуючи таким чином продуктивність праці. Особливо ефективним є застосування стусла при масовому виготовленні деталей. Стислі може виглядати і так, як показано на фотографії.

 

Для зручності пиляння використовують також цулаг. Цулаг дуже швидко виготовляється з листа фанери або дошки і двох брусків. Завдяки нижнього бруска її легко притиснути до стільниці, а верхній служить для упору заготовки. Цулаг можна зробити з рухомим упором для відпилювання великої кількості однакових деталей.

                                 


Прийоми пиляння, використовуючи цулаг, стусло, упори, показані на малюнках.

                                    

  
 
 

                                

Для розпилювання різних заготовок і фігурного випилювання використовують різні пилки і ножівки. Приклади дані на малюнку.

                          

    
  • Надежно закреплять заготовку при пилении. 
  • Пользоваться упорами, стуслом и другими приспособлениями. 
  • Пилить только исправной, остро заточенной пилой. 
  • Не допускать перекоса пилы при пилении. 
  • Не делать резких движений пилой. 
  • Не держать левую руку близко к полотну пилы. 
  • Класть пилу на верстак зубьями от себя. 
  • Не сдувать опилки и не сметать их рукой. Пользоваться только щеткой.